ساختارهای شرطی و حلقه ها

ساختارهای کنترل جریان (Control Flow) چکونگی ترتیبی که برنامه باید اجرا شود را کنترل می کنند. در زبان های برنامه سازی ساختارهای شرطی if، حلقه ها و فراخوانی توابع جریان اجرای برنامه ها را تعیین می کنند. زبان پایتون عبارت شرطی if و حلقه های for و while را پشتیبانی می کند ولی از do while و switch ها پشتیبانی نمی کند.

  ساختار شرطی if

اگر می خواهید عبارتی بر اساس بر آورده شدن یک شرط انجام شود، باید از ساختار شرطی if استفاده کنید. پایتون از ساختار شرطی if در ترکیب با else و elif استفاده می کند. کد زیر حالت کلی از ساختار شرطی if را نشان می دهد.

  • بخش های elif و else اختیاری هستند و می توان از آنها بر اساس شرایط کد نویسی خود صرف نظر کنید.
  • در جلوی if و elif شروط قرار می گیرند و در انتهای شروط علامت : باید قرار داشته باشد. بر خلاف زبان هایی مانند C نیاز به قرار دادن شروط در پرانتزها نیست.
  • هر یک از بدنه های if, elif و else می توانند یک یا چند عبارت داشته باشند.
  • بدنه هر بخش با یک فاصله مشخص می شود. برای اطلاع بیشتر اینجا را مطالعه کنید.

مثال ۱ – از ورودی یک عدد توسط تابع ()raw_input دریافت کنید و سپس چک کنید که آیا عدد وارد شده زوج است یا نه و در صورت زوج بودن پیغام مناسب نشان داده شود.

ورودی که توسط تابع ()raw_input دریافت می شود به صورت رشته در متغیر ذخیره خواهد شد، بنابراین از تابع ()int برای تبدیل آن به عدد صحیح استفاده می کنیم. همچنین فقط می خواهیم در صورت زوج بودن پیغام نشان داده شود. عددی زوج است که باقیمانده تقسیم آن بر ۲ برابر صفر باشد.

کد مثال ۱

مثال ۲ – کد مثال ۱ را به صورتی باز نویسی کنید که اگر عدد فرد بود، پیغام مناسب نشان داده شود.

کد مثال ۲

مثال ۳ – مثال های ۱ و ۲ را به صورتی باز نویسی کنید که بررسی شود آیا عدد منفی است یا مثبت، اگر عدد منفی بود پیغام مناسب نشان داده شود، در غیر این صورت عدد مثبت است و باید بررسی شود که آیا عدد زوج یا فرد است.

کد مثال ۳

از مثال های ۱ و ۲ و ۳ مشخص است که بخش else و همچنین elif اختیاری است و می توان از آنها بر اساس کدی که می خواهید بنویسید، صرف نظر کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *