ساختارهای شرطی و حلقه ها

 ساختار حلقه while

 حلقه while برای تکرار کردن یک یا چند عبارت بر اساس یک شرط استفاده می شود. تکرار شدن عبارات تا زمانی انجام می شود که شرط حلقه while بر آورده شود، در غیر این صورت تکرار به اتمام می رسد. حلقه while از بخش های else و break و continue پشتیبانی می کند. فرم کلی استفاده از حلقه تکرار while به صورت زیر است.

  • شرط حلقه در جلوی while نوشته می شود و پس از اتمام شرط حلقه علامت : قرار می گیرد. نیازی به قار دادن شرط حلقه میان پرانتزهای باز و بسته نیست.
  • عبارت های درون بلاک while باید با یک فاصله مشخص شده باشند. برای اطلاع بیشتر اینجا را مطالعه کنید.

مثال ۷ – مجموع ۱۰ عدد اول از اعداد طبیعی را محاسبه کنید. اعداد طبیعی اعدادی هستند از عدد ۱ شروع و تا بی نهایت ادامه دارند.

کد مثال ۷

شرط حلقه تا زمانی درست (True) است که مقدار متغیر counter کوچکتر یا مساوی مقدار متغیر number باشد. متغیر number همان ۱۰ عدد اول را مشخص می کند و چون counter در ابتدا ۱ است پس به معنی مجموع ۱۰ عدد اول از ۱ تا ۱۰ خواهد بود.

در خط ۶ مجموع اعداد محاسبه می شود و در خط ۷ نیز یکی به شمارنده counter اضافه می شود. دستور print نیز خارج از حلقه قرار دارد و پس از نقض شرط حلقه یعنی counter > number یا به عبارتی ۱۰ < ۱۱، پیغام دستور print نشان داده خواهد شد.

مثال ۸ – توسط ساختار شرطی if و حلقه while یک منو ایجاد کنید. در این منو با ورود اعداد ۱ و ۲ و ۳ یک یا مجموعه ای از عبارت ها و یا یک تابع اجرا می شوند. در قطعه کد ۸ از تابع ()raw_input برای دریافت ورودی و دخیره آن در یک متغیر استفاده می شود.

قطعه کد ۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *